Doğal Cilt Bakım Tarifleri

Yıpranmış ciltler için kolay tarif:

Yıpranmış ciltler için evde hazırlayabileceğiniz bir kremle bakım yapabilirsiniz. Yapımı çok kolay olan krem tarifi şöyle:

1 çay bardağı su içinde 1 yemek kaşığı nişastayı hafif ateşte karıştırılarak pişirin, üstü köpüklenince ateşten alın, biraz soğuyunca içine 1 yemek kaşığı asit oranı düşük doğal zeytinyağı veya kudretnarı yağı (aktarlarda bulabilirsiniz) ilave edilip karıştırın.

Karışımı cam kavanozda saklayın.

İyi bir cilt nemlendiricidir. Çabuk bozulduğu için kullanılacağı zaman yapılmalı ve buzdolabında tutulmalıdır.

Kuru ciltler için Yer Fıstığı Kremi

Yerfıstığı yağının koruyucu ve dinlendirici etkisine sahip olan bu karışım özellikle kuru ciltler için idealdir. Bu krem cildi dinlendirip, bakımını sağladığı için özellikle geceleri uyumadan önce kullanırsanız daha etkili sonuç elde edersiniz.

Malzemeler:

50 ml yerfıstığı yağı

3 gr balmumu

3 gr kakao yağı

20 gr lanolin

30 ml gül suyu

8 damla lavanta yağı

Hazırlanışı: Önce balmumu, kakao yağı ve lanolini 60 derecede ısıtın. Aynı anda gül suyunu da kendi kabında aynı ısıda ısıtın. Bu karışımda ısının aynı olması son derece önemlidir, aksi halde bileşenler birbirine karışıp bir bütün oluşturamazlar. Karışımların ısıları ayarlandıktan sonra yerfıstığı yağını da karışıma ekleyip tekrar 60 derece ısıya ayarlayın. Son olarak da gül suyunu karışıma katın. Ardından karışımı ocaktan indirin ve karıştırmaya başlayın. Bunun için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Karışım soğuyana kadar yavaş yavaş karıştırın. Ardından lavanta yağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Soğuduktan sonra kutuya koyup, kapağı açık bir şekilde bir saat kadar bekletikten sonra kullanabilirsiniz. Bu arada kremi buzdolabında tutarsanız kullanım süresini uzatabilirsiniz.

Kırışıklık önleyici krem

Kayısı çekirdekleri (kayısı çekirekleri içindeki badem) parçalanıp bir kaba koyun, üzerini biraz geçecek kadar temiz su ilave edin, hafif ateşte 15 dakika kaynatın, soğuyana kadar üzeri kapalı halde bekletin, temiz bir tülbentten süzün, elde edilen sıvının miktarı kadar zeytinyağı (asit oranı düşük ve doğal zeytinyağı tercih edilmelidir) ilave edin, hafif ateşte suyu bitene kadar pişirin,  yine de su kalabilir, ateşten alınıp yağ ve suyun birbirinden ayrılması için biraz bekletin, üstte kalan yağlı kısım kaşık yardımıyla dikkatlice ayrılıp cam kavanoza koyun.

Cildi besleyici, onarıcı, kırışıklık gidericidir. Oda sıcaklığında uzun süre muhafaza edilebilir.

Cildi canlandırıcı salatalık kremi

Malzemeler: 15 gr. beyaz balmumu, 60 gr. tatlı badem yağı, 1 salatalık

Hazırlanışı: Balmumunu kaynar suya oturtulmuş cam kavanozda eritin. Sonra buna badem yağını katın. Salatalığı soyarak ince ince parçalayın. Kavanoza balmumunun üzerini iyice örtecek miktarda salatalık koyun. Kavanozun ağzını yaldızlı kağıtla kapatın, bir saat kadar kaynamaya bırakın. Ateşten alarak iyice karıştırın. Sonra süzün. Elde ettiğiniz karışımı cildi canlandırıcı krem olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir